Pergola tarasowa – czy warto ją zamontować i czym się wyróżnia

Pergola tarasowa - czy warto ją zamontować i czym się wyróżnia

1. Co to jest pergola tarasowa?

Jeśli chcesz wzmocnić funkcjonalność swojego tarasu, jednym z najlepszych sposobów jest dodanie pergoli tarasowej. Pergola to konstrukcja, która składa się z dwóch pionowych słupów, połączonych belkami, tworzącymi „dach” z cieniutkich prętów lub przestrzeni między nimi. Pergole można zbudować z różnych materiałów, w tym np. z drewna, aluminium, stali lub tworzywa sztucznego.

 

2. Dlaczego warto zainwestować w pergolę tarasową? 

Pergola tarasowa to wspaniałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie nie tylko piękno, ale także funkcjonalność. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w pergolę tarasową:

Ochrona przed słońcem – Pergola tarasowa zapewnia cień i ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Dzięki temu możesz cieszyć się swoim tarasem w upalne dni, bez ryzyka oparzeń słonecznych.
Zwiększenie wartości nieruchomości – Pergola tarasowa to świetna inwestycja, która dodaje wartości Twojemu domowi lub nieruchomości. Dodatkowo, pergola może przyciągnąć potencjalnych nabywców, którzy szukają takich dodatkowych udogodnień.
Więcej przestrzeni na zewnątrz – Pergola tarasowa zwiększa funkcjonalność Twojego tarasu, umożliwiając Ci spędzenie więcej czasu na świeżym powietrzu, nawet w deszczowe dni.
Poprawa estetyki – Pergola tarasowa dodaje elegancji i stylu Twojemu tarasowi. Dostępne są różne style i wzory, dzięki czemu możesz dopasować pergolę do stylu swojego domu i ogrodu.

 

3. Rodzaje konstrukcji pergoli i ich cechy

Istnieją różne rodzaje konstrukcji pergoli, a każdy z nich ma swoje cechy i zalety. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów pergoli:

Pergole tkaninowe – są to pergole, które wykorzystują tkaniny jako materiał dachowy. Tkaniny te są zazwyczaj wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i słońce. Pergole tkaninowe są popularne ze względu na ich estetykę i łatwość użytkowania – tkanina może być łatwo zwijana lub rozciągnięta w zależności od warunków pogodowych.

Pergole lamelowe – to pergole, które składają się z ruchomych lameli, które mogą być regulowane, aby kontrolować ilość światła i cienia, które przechodzą przez pergolę. Lameli te zazwyczaj wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej, co sprawia, że pergole lamelowe są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Pergole aluminiowe – to pergole, które składają się z ramy aluminiowej i pokrycia dachowego z tkaniny lub szkła. Pergole aluminiowe są popularne ze względu na swoją lekkość, trwałość i łatwość konserwacji.

Pergole częściowo szklane – to pergole, które składają się z ramy z aluminium i bocznych przeszkleń.

Wybór rodzaju pergoli zależy od preferencji estetycznych, funkcjonalnych, budżetu i innych czynników, takich jak warunki atmosferyczne. W szczególności polecamy pergole aluminiowe, które nie wymagają ponownego malowania, impregnowania, są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo można je wykonać w każdym kolorze.

 

4. Jak pergola wpływa na klimat na tarasie oraz jak może być wykorzystana do organizacji czasu wolnego

Pergola tarasowa to konstrukcja, której głównym celem jest osłonięcie tarasu przed słońcem, deszczem i wiatrem. Jednym z głównych wpływów pergoli tarasowej na klimat na tarasie i w ogrodzie jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, co zapobiega przegrzaniu się powierzchni oraz umożliwia korzystanie z tarasu nawet w upalne dni. Pergola tarasowa może także chronić przed deszczem, umożliwiając spędzanie czasu na świeżym powietrzu nawet w deszczowe dni.

Pergola tarasowa może być wykorzystywana do organizacji czasu wolnego i spotkań z rodziną i przyjaciółmi na wiele sposobów. Zbudowanie na tarasie pergoli może stworzyć przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu, umożliwiając jednocześnie ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Może służyć jako miejsce do spożywania posiłków na świeżym powietrzu lub jako miejsce do wypoczynku i relaksu.

Dodatkowo, można ozdobić pergolę roślinami lub dekoracjami, aby stworzyć bardziej przyjazną atmosferę i wygodne miejsce do spędzania czasu. Można też zainstalować oświetlenie, które umożliwi korzystanie z pergoli nawet wieczorem. Pergola tarasowa może być również wykorzystana jako miejsce do organizowania przyjęć i spotkań z rodziną i przyjaciółmi, zapewniając przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

5. Jakie elementy można włączyć do projektu pergoli tarasowej, aby zwiększyć jej funkcjonalność i estetykę?

Istnieje wiele elementów, którymi można zwiększyć funkcjonalność i estetykę pergoli. Oto kilka sugestii:

System oświetlenia: Dodanie oświetlenia LED lub innego systemu oświetlenia może zwiększyć funkcjonalność pergoli, umożliwiając korzystanie z tarasu wieczorem lub w nocy.

Roślinność: Umieszczenie kwietników na pergoli pozwala na dodanie roślinności i piękna do jej konstrukcji. Rośliny mogą być także użyteczne w zakresie zacieniania lub zapewnienia prywatności.

System nawadniania: Aby zachować rośliny na pergoli w dobrym stanie, można zainstalować system nawadniania, który zapewni odpowiednie nawodnienie.

System przesłaniania: Dodanie systemu przesłaniania, takiego jak np. refleksole, pozwala na kontrolę ilości światła słonecznego docierającego na taras, co może być korzystne w gorące dni..

System dźwiękowy: Dodanie systemu dźwiękowego może zwiększyć funkcjonalność pergoli, umożliwiając słuchanie muzyki lub innych źródeł dźwięku na tarasie.

Meble: Wybór odpowiednich mebli do tarasu zwiększa jego funkcjonalność, zapewniając wygodne miejsca do siedzenia, jedzenia i relaksowania się.

Dodatki dekoracyjne: Dodanie dekoracji, takich jak poduszki, obrusy i narzuty, może poprawić estetykę pergoli, nadając jej przytulny wygląd.

Oczywiście istnieje wiele innych elementów, które można włączyć do projektu pergoli tarasowej, w zależności od potrzeb i preferencji.

 

6. Montaż pergoli tarasowej – jak powinien wyglądać?

Montaż pergoli tarasowej może wymagać pewnej wiedzy i umiejętności. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących montażu pergoli tarasowej:

Przygotowanie powierzchni: Przed rozpoczęciem montażu upewnij się, że powierzchnia, na której zostanie umieszczona pergola, jest równa i stabilna. W razie potrzeby przeprowadź odpowiednie prace przygotowawcze, takie jak usunięcie kamieni lub korzeni drzew.

Montaż słupów: Umieść słupy pergoli w miejscach, gdzie będą one stabilne i zapewnią odpowiednią wysokość. W przypadku, gdy montujesz pergolę do ściany budynku, upewnij się, że ściana jest wystarczająco mocna, aby udźwignąć ciężar pergoli.

Montaż belki nośnej: Umieść belkę nośną na szczycie słupów, upewniając się, że jest ona ustawiona równomiernie.

Montaż pozostałych elementów: Kolejnym krokiem jest montaż pozostałych elementów, takich jak belki poprzeczne i listwy. Upewnij się, że wszystkie elementy są dokładnie dopasowane i przymocowane zgodnie z instrukcją producenta.

 

Polecamy skorzystanie z usługi montażu już przy zakupie pergoli – nasz zespół zajmie się tym profesjonalnie i nie będziesz musiał o nic się martwić!

 

7. Jak dbać o pergolę i jak ją konserwować

Pergola tarasowa jest pięknym dodatkiem do domu, który może służyć jako osłona przed słońcem, przestrzeń do relaksu lub miejsce na grillowanie. Aby zapewnić jej długowieczność i estetyczny wygląd, konserwacja jest kluczowa. Oto kilka porad, jak o nią dbać:

Czyszczenie – Regularne czyszczenie jest ważne, aby uniknąć osadzania się brudu i zanieczyszczeń, które mogą niszczyć powierzchnię pergoli. Można użyć delikatnego detergentu, wody i miękkiej szczotki, aby delikatnie oczyścić powierzchnię.

Malowanie – Pergole z drewna mogą wymagać regularnego malowania, aby chronić je przed czynnikami atmosferycznymi. Malowanie jest również dobrym sposobem na poprawę wyglądu i ochronę drewna przed insektami i gniciem. Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.

Impregnacja – Impregnacja pergoli stalowej i drewnianej to ważna czynność, która pozwala na przedłużenie żywotności tych konstrukcji oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, deszcz, słońce czy szkodniki.

Impregnacja pergoli stalowej polega na pokryciu powierzchni odpowiednim preparatem antykorozyjnym, który chroni metal przed rdzą i innymi uszkodzeniami. Przed przystąpieniem do impregnacji należy oczyścić pergolę z zanieczyszczeń i usunąć rdzę oraz uszkodzenia powierzchni. Następnie należy nałożyć na powierzchnię specjalny preparat, który pozwoli na utworzenie warstwy ochronnej. Zaleca się stosowanie impregnatów na bazie oleju, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią.

Impregnacja pergoli drewnianej również jest ważna, ponieważ drewno jest materiałem podatnym na działanie wilgoci, grzybów i innych szkodników, co może prowadzić do zniszczenia konstrukcji. Przed przystąpieniem do impregnacji należy usunąć wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia drewna, a następnie pokryć powierzchnię odpowiednim impregnatem. Najczęściej stosuje się impregnaty na bazie wody lub oleju, które zabezpieczają drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

W przypadku pergoli drewnianej można również zastosować bejce lub farby, które dodatkowo nadadzą konstrukcji estetyczny wygląd. Jednakże, należy pamiętać, że farby i bejce mogą zwiększyć ryzyko osadzania się wilgoci w drewnie i w efekcie przyspieszyć proces jego niszczenia. Dlatego też, zaleca się stosowanie farb i bejc jedynie w przypadku, gdy drewno jest w dobrym stanie i nie ma na nim uszkodzeń, a także regularną konserwację i odnawianie malowania co jakiś czas.

Tak jak wspominaliśmy, w przypadku pergoli aluminiowej nie musicie martwić się malowaniem czy impregnacją. Jest to najbardziej optymalne i funkcjonalne rozwiązanie, które zapewni wam długie lata korzystania z pergoli, która nie straci swoich walorów estetycznych.

Zamów wycenę

Dane personalne
Dodatkowe inforamcje
Regulamin